101. rocznica Odzyskania Niepodległości

Opublikowany: 13.11.2019 zmodyfikowany: 13.11.2019

     Nasza wspólnota seminaryjna jak co roku włączyła się w obchody Odzyskania Niepodległości zorganizowane w Siedlcach. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele św. Józefa w Siedlcach. Eucharystię przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Siedleckiej – ks. Kazimierz Gurda. Obecni byli również przedstawiciele Siedleckich parafii,
a także delegaci wspólnot, instytucji oraz władz samorządowych i państwowych.

     Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, „który obok flagi narodowej jest znakiem naszej identyfikacji z ojczyzną” – mówił pasterz.
Ksiądz Biskup podkreślił, że „świętując kolejną rocznicę odzyskania naszej Niepodległości coraz mocniej zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za zachowanie tego daru dla kolejnych pokoleń”.Ordynariusz siedlecki przypomniał, że „jeżeli Chrystus zostanie usunięty z naszego życia to zagrożona jest ludzka wolność, zagrożona jest obiektywna prawda, zagrożone jest dobro. Zagrożony jest także człowiek w swoim dążeniu do kształtowania siebie według wzoru jakim jest dla niego Jezus Chrystus”. Kontynuował: „tam skąd zostanie usunięty Chrystus, tam skąd zostanie usunięty Bóg, tam człowiek narażony jest na działanie zła, tam nie ma już swojego obrońcy, obrońcy swojego człowieczeństwa”.

     Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w uroczystym pochodzie pod pomnik Wolności, aby tam oddać cześć i hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom naszego kraju, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

     Nasze świętowanie nie zakończyło się w Siedlcach. Cała wspólnota seminaryjna udała się do Dęblina, aby tam pomodlić się przy grobach poległych na Wojskowym Cmentarzu Balonna. Cmentarz zorganizowali Rosjanie w czasie I Wojny Światowej. Spoczęli tam carscy żołnierze i legioniści Piłsudskiego, walczący w składzie 1 armii austriackiej. Leżą tam również polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Dalej możemy znaleźć mogiły żołnierzy 15 pułku piechoty „Wilki”, który w latach 1921-39 stacjonował w dęblińskiej twierdzy. Poległym we wrześniu 1939 „Wilkom” zadedykowano pomnik stojący pośrodku cmentarza. Za nim znajduje się symboliczna mogiła lotników polskich, którzy zginęli w latach 1927-39, a za nią grób poległych 2 września 1939 r. pilotów formującej się w Dęblinie czechosłowackiej grupy lotniczej.

     Następnie udaliśmy się do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Kolekcja muzeum powstała na podstawie gromadzonych przez placówkę zbiorów techniki lotniczej, pozyskiwanych drogą kwerend oraz przekazów sprzętu wycofywanego ze służby przez Wojsko Polskie. W swoich zbiorach muzeum posiada również unikatowe pamiątki i dary od byłych żołnierzy sił powietrznych oraz przekazy kolekcjonerskie.

 


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności