al. Bartosz Grzywacz — Recital organowy

Opublikowany: 27.06.2022 zmodyfikowany: 27.06.2022

17.06.2022 r. w Katedrze Siedleckiej odbył się recital dyplomowy alumna naszego seminarium Bartosza Grzywacza. Koncert organowy był jednocześnie egzaminem na zakończenie kształcenia w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Siedlcach. Alumn Bartosz Grzywacz w czasie pierwszych dwóch lat formacji seminaryjnej kontynuował naukę w klasie organów mgr. Tomasza Wojtusia w siedleckiej szkole muzycznej. Było to możliwe dzięki indywidualnemu tokowi nauczania, do którego nasz kleryk został dopuszczony przez organy prowadzące szkołę muzyczną. Wymagało to od niego wiele samodyscypliny i umiejętnego wykorzystania czasu, by obok zajęć seminaryjnych: wykładów, ćwiczeń, egzaminów, pracy formacyjnej i pastoralnej a także pracy na rzecz wspólnoty seminarium realizować program wielu dziedzin z zakresu średniej szkoły muzycznej w tym przygotowywanie i prezentowanie bardzo wymagających dzieł z literatury organowej. Umiejętności Bartosza są na bieżąco wykorzystywane w życiu naszej wspólnoty — przede wszystkim poprzez posługę organisty podczas liturgii zarówno w kaplicy seminaryjnej jak i podczas naszego udziału we mszy św. w Katedrze Siedleckiej i innych kościołach naszej diecezji, podczas wyjazdów alumnów na Niedzielę Dobrego Pasterza i w każdej innej sytuacji kiedy schola seminaryjna przygotowywała śpiewy na mszę św. Bartosz jest także odpowiedzialny za organizację zajęć chóru seminaryjnego i scholi gregoriańskiej. Cała nasza wspólnota — moderatorzy i bracia alumni — serdecznie gratulujemy Bartoszowi udanego recitalu dyplomowego, który Państwowa Komisja Egzaminacyjna pod przewodnictwem Michała Hołowni, Dyrektora PSM I i II stopnia w Siedlcach oceniała na maksymalną ilość punktów i przyznała notę celującą czyli szóstkę!

W trakcie recitalu Bartosz Grzywacz wykonał bardzo wymagający repertuar literatury organowej obejmujący formy muzyczne z różnych epok historycznych a także zaprezentował własną twórczość kompozytorską.

  1. Nicolaus Bruhns (1665–1697) — „Grosses” Preludium i fuga e-moll
  2. Johann Sebastian Bach (1685–1750) — Sonata triowa Es-dur nr 1 BWV 525
  3. Johann Sebastian Bach (1685–1750) — Preludium i fuga a-moll BWV 543
  4. Johann Sebastian Bach (1685–1750) — Preludium chorałowe „Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645
  5. Cesar Franck (1822–1890) — Chorał nr 3 a-moll
  6. Bartosz Grzywacz (ur. 2000) — 7 wariacji nt. pieśni kościelnej „Bądźże pozdrowiona” — forma improwizacyjna

Należy także podkreślić pomoc i zaangażowanie alumna Łukasza Łąckiego, kolegi z roku Bartosza, który podczas koncertu pełnił funkcję registratora. To bardzo odpowiedzialna rola podczas każdego koncertu organowego, polegająca na umiejętnym włączaniu registrów głosowych wspaniałego instrumentu jakim są organy. Funkcja ta wymaga wielkiego skupienia i śledzenia każdej partii muzycznej wykonywanej przez artystę – organistę, co wymaga dokładnego osłuchania się z utworami, nauczenia się ich niemal na pamięć i wczucia w emocje, które „niosą” dźwięki.

Recital został utrwalony w formie multimedialnej (ks. Piotr Paćkowski, dk. Arkadiusz Chromiec, p. Wojciech Miszczak) a jego wybrane fragmenty można obejrzeć poniżej. Zdjęcia wykonał p. Wojciech Miszczak.

 


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności