Formacja ludzka

Fundamentem całej formacji kapłańskiej jest formacja ludzka. Chodzi tu zarówno o naśladowanie wcielonego Syna Bożego i odtworzenie w sobie ludzkiej doskonałości, jaka w Nim jaśniała, ale także o skuteczność przyszłej pracy duszpasterskiej wśród ludzi. Alumni w latach seminaryjnych starają się rozwijać takie ludzkie cechy, które składają się na osobowość dojrzałą i zrównoważoną, pozwalającą im udźwignąć trudy duszpasterzowania. Z pomocą moderatorów poznają własną emocjonalność, uczą się nad nią panować i właściwie ukierunkowywać, nabywają umiejętności słuchania drugiego człowieka, prowadzenia z nim dialogu, okazywania mu szacunku, przychodzenia z pomocą, współpracy.                          

(por. II Synod Diecezji Siedleckiej)

 

Do narzędzi przydatnych w kształtowaniu dojrzałej ludzkiej osobowości należy praca fizyczna podejmowana przez alumnów, szczególnie, gdy jest wykonywana razem z innymi. Okazji do pracy nie brak ani w ciągu roku akademickiego, jak i w czasie dyżuru wakacyjnego. Ponadto alumni zachęcani są do zaangażowania w pracę opiekuńczą, charytatywną i wychowawczą, jak też wspólne pielgrzymki, wyprawy turystyczne i zajęcia sportowe. Ważnym aspektem tej formacji jest wychowanie do odpowiedzialnej miłości, do szczerej przyjaźni, do panowania nad ciałem i podejmowania wyrzeczeń.              

(por. II Synod Diecezji Siedleckiej) 

 

Od 1991 r. odbywają się w cyklu dwuletnim rozgrywki w piłce nożnej w ramach Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych. Zawsze zwycięzca turnieju jest gospodarzem finałowych rozgrywek. W dniach 14-16 maja 2017 r. w Siedlcach odbywały się finały XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Mistrzostwo zdobyli, po raz piąty, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, tym samym bijąc rekord w historii zawodów. Patronem honorowym ostatniej edycji rozgrywek był Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. 14 maja 2017 roku o godzinie 19.00, w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu k./Siedlec rozpoczął się finał XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych. Na początku ceremonii otwarcia mistrzostw, został odczytany list od patrona honorowego XIV Mistrzostw Polski – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Najważniejszym punktem gali rozpoczynającej XIV Mistrzostwa Polski było losowanie par półfinałowych. Jako pierwszy losował ks. Biskup Piotr Sawczuk, następnie po nim prezydent miasta Siedlce pan Wojciech Kudelski oraz dyrektor diecezjalnego Caritas ks. Marek Bieńkowski. W wyniku losowania zostały wyłonione dwie grupy: WSD Siedlce i WSD Paradyż oraz WSD Łomża i WSD Tarnów. 15 maja od godziny 10.00 na obiektach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce rozpoczęto mistrzostwa

 

W meczu otwarcia rozegranym przez drużynę seminaryjną z Siedlec oraz drużynę z Paradyża padło aż 5 bramek, z wynikiem 3:2 dla gospodarzy. Hat-trickiem mógł poszczycić się kapitan drużyny siedleckiej Rafał Przezdziak, który bramki strzelił w 26., 36. oraz 71. minucie gry. O godzinie 11.00 do walki o udział w finale stanęły drużyny WSD z Łomży oraz WSD Tarnowa. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Łomży wynikiem 2:0.  Bramki zdobył Robert Kulas w 73. i 82. minucie meczu. 16 maja 2017 na Stadionie Pogoni Siedlce o godzinie 12.00, został rozegrany mecz finałowy. Mistrzem Polski została drużyna z Siedlec, która pokonała drużynę Wyższego Seminarium Duchownego z Łomży 3:0. Bramki dla gospodarzy zdobyli : Rafał Przezdziak, Sebastian Gromada oraz Damian Koryciński. Trzecie miejsce zdobyła drużyna seminaryjna z Tarnowa pokonując WSD Paradyż 7:0. Nagrody indywidualne otrzymali: dla najlepszego bramkarza – Kamil Wala z Tarnowa, najlepszego zawodnika – Seweryn Szczotko z Paradyża oraz najlepszego strzelca- Rafał Przezdziak z Siedlec. Kolejny finał Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych odbędzie się w 2019 roku w Siedlcach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Do najstarszych tradycji siedleckiego seminarium należy przygotowywanie przez alumnów spektakli teatralnych, cieszących się niezwykłą popularnością wśród wiernych z całej diecezji.  Na zdjęciu fragment ostatniego spektaklu „Ciernie Władzy” ukazującej  dramatyczne położenie Kościół w przyszłości. Spektakl ukazuje, jak daleko sięgają skutki wyboru zła, które często ukrywa się pod płaszczem pozorów wolności. Seminarium jest miejscem licznych koncertów, wieczornic i wystaw otwartych dla publiczności.  Alumni siedleccy biorą udział ogólnopolskich konkursach i festiwalach. W 2018 r. al. Mateusz Kolasa zdobył I miejsce w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu recytatorskiego i Poezji Śpiewanej w Elblągu.


© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności