Wydarzenia jubileuszowe

SYMPOZJUM HISTORYCZNE

„PEŁNI DUCHA BOŻEGO — NA WSZELKIE DZIEŁO DOBRE GOTOWI”

 

W dn. 13 listopada 2019 r. w auli gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu odbyło się sympozjum historyczne zatytułowane „Pełni Ducha Bożego – Na wszelkie dzieło dobre, gotowi”. Było to pragnienie i wołanie modlitewne o takich właśnie kapłanów, pierwszego Biskupa Siedleckiego Henryka Przeździeckiego wskrzeszonej diecezji, zawarte w dekrecie wskrzeszającym na nowo dzałalność seminarium w Janowie Podlaskim. Sympozjum było kulminacyjnym momentem obchodów Jubileuszu 200 lat istnienia seminarium siedleckiego (dawniej janowskiego, podlaskiego) w 100-lecie powrotu do swej pierwszej siedziby w Janowie Podlaskim. O tych rocznicach mówiliśmy w seminarium przez cały miniony rok. Wpisują się one w jubileusz 200-lecia powstania diecezji janowskiej, dziś siedleckiej. Świętowanie rozpoczęliśmy już 22 listopada 2018 r. w liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Relacja z tego wydarzenia znajduje się poniżej. Każde kolejne wydarzenie seminaryjne: wigilia (grudzień 2018), Mistrzostwa Polski Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej (maj 2019), rocznica śmierci ks. Konstantego Kusyka i Dzień Wdzięczności Kapłanów za Formację Seminaryjną (maj 2019), Niedziela Dobrego Pasterza (maj 2019), 201. Inauguracja Roku Akademickiego (październik 2019), spotkanie z o. Leonem Knabitem (październik 2019) były okazją, by opowiedzieć o historii naszej Alma Mater. Sympozjum było okazją do refleksji teologicznej i historycznej nad dziejami seminarium i jego znaczeniu w procesie przygotowania do kapłaństwa.

 

 

Koncert zespołu „Il Tempo”. Nowe Opole, 22.11.2018 r.

 

22 listopada, w dniu wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki kościelnej odbył się koncert zatytułowany „Ekstaza w malarstwie i muzyce”. Koncert uroczyście rozpoczął rok jubileuszowy 100-lecia wskrzeszenia seminarium duchownego naszej diecezji.

 Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy ks. kan. Piotra Paćkowskiego, rektora naszego seminarium i uroczyście rozpoczynało obchody 100 – lecia wskrzeszenia seminarium w Janowie Podlaskim.

  – Koncert będzie nawiązywał do słynnych dzieł malarskich – powiedział rektor seminarium, uroczyście rozpoczynając widowisko artystyczne. Obraz Ekstaza św. Franciszka autorstwa El Greco, stał się inspiracją do tego koncertu. Tego wieczoru o malarstwie między poszczególnymi utworami opowiadał Marcin Zgliński, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, członek instytutu Sztuki PAN.

    Zespół „Il Tempo” powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy i pod jej kierownictwem gra od początku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową – jako orkiestra barokowa lub klasyczna, w zależności od repertuaru. Trzon zespołu/ orkiestry stanowią członkowie-założyciele: Agata Sapiecha, Maria Dudzik, Lilianna Stawarz i Marcin Zalewski a także Małgorzata Wojciechowska.

    „Il Tempo” współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami wykonującymi muzykę dawną zgodnie z założeniami epoki i na instrumentach historycznych. Zespół współpracuje także z tancerzami, prezentując programy łączące muzykę i taniec historyczny. Występował w Europie, USA, Kanadzie, w ramach znaczących festiwali muzycznych. Zespół Il Tempo miał zaszczyt występować na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie, a także przed Jej Wysokością Królową Zofią i Królem Juanem Carlosem. „Il Tempo” od lat uczestniczy w koncertach i nagraniach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, współpracuje także z Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej w UMFC, wciąż poszerzając swój repertuar.

Dzień wdzięczności za formację seminaryjną.

Nowe Opole, 15. 05. 2019 r.

 

W dniu 1. rocznicy śmierci ks. Prałata Konstantego Kusyka, Rektora WSD Siedlce, zapraszamy wszystkich kapłanów, którzy ukończyli seminarium siedleckie, pracujących w naszej diecezji jak i poza nią na Jubileuszowe spotkanie, które będzie okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom za formację seminaryjną. Niech dzień ten stanie się okazją do odkrywania naszej diecezjalnej tożsamości, która rodziła się przez czas studiów i formacji w seminarium a także możliwością wspomnień związanych z okresem przygotowania Księży do pracy duszpasterskiej w diecezji. W tym dniu w gmachu WSD Siedlce otwarta zostanie także wystawa o historii siedleckiego seminarium.

Program spotkania:

Grupa I — święcenia do 1990 r.

godz. 12.00 — Msza św.
po Mszy św. — obiad
godz. 14.00 — Konferencja formacyjna — o. Michał Legan OSPPE (Jasna Góra)
godz. 15.00 — Adoracja Najświętszego Sakramentu: Koronka do Miłosierdzia Bożego, zakończenie

Grupa II — święcenia 1991–2018

godz. 16.30 — Adoracja Najświętszego Sakramentu, Nabożeństwo majowe
godz. 17.00 — Msza św.
po Mszy św. — kolacja
godz. 18.30 — Konferencja formacyjna — o. Michał Legan OSPPE (Jasna Góra)

Podział na grupy według roczników święceń ma charakter jedynie porządkujący. Jeśli ktokolwiek z kapłanów chciałby wziąć udział w innej grupie, może to uczynić. Zapraszam i zachęcam wszystkich Czcigodnych Kapłanów do wzięcia udziału w tym szczególnym Kapłańskim Dniu Wspólnoty, w którym podkreślimy wagę i znaczenie wychowania i formacji seminaryjnej. Niech Bóg pozwoli, by ten dzień stał się także naszym wołaniam i modlitwą o kolejne powołania do kapłaństwa.

Z wyrazami szacunku — ks. Piotr Paćkowski, Rektor WSD Siedlce


© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności