Wydarzenia jubileuszowe

SYMPOZJUM HISTORYCZNE

„PEŁNI DUCHA BOŻEGO — NA WSZELKIE DZIEŁO DOBRE GOTOWI”

 

W dn. 13 listopada 2019 r. w auli gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu odbyło się sympozjum historyczne zatytułowane „Pełni Ducha Bożego – Na wszelkie dzieło dobre, gotowi”. Było to pragnienie i wołanie modlitewne o takich właśnie kapłanów, pierwszego Biskupa Siedleckiego Henryka Przeździeckiego wskrzeszonej diecezji, zawarte w dekrecie wskrzeszającym na nowo dzałalność seminarium w Janowie Podlaskim. Sympozjum było kulminacyjnym momentem obchodów Jubileuszu 200 lat istnienia seminarium siedleckiego (dawniej janowskiego, podlaskiego) w 100-lecie powrotu do swej pierwszej siedziby w Janowie Podlaskim. O tych rocznicach mówiliśmy w seminarium przez cały miniony rok. Wpisują się one w jubileusz 200-lecia powstania diecezji janowskiej, dziś siedleckiej. Świętowanie rozpoczęliśmy już 22 listopada 2018 r. w liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Relacja z tego wydarzenia znajduje się poniżej. Każde kolejne wydarzenie seminaryjne: wigilia (grudzień 2018), Mistrzostwa Polski Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej (maj 2019), rocznica śmierci ks. Konstantego Kusyka i Dzień Wdzięczności Kapłanów za Formację Seminaryjną (maj 2019), Niedziela Dobrego Pasterza (maj 2019), 201. Inauguracja Roku Akademickiego (październik 2019), spotkanie z o. Leonem Knabitem (październik 2019) były okazją, by opowiedzieć o historii naszej Alma Mater. Sympozjum było okazją do refleksji teologicznej i historycznej nad dziejami seminarium i jego znaczeniu w procesie przygotowania do kapłaństwa. Poniżej można obejrzeć i wysłuchać wykładów jakie były prezentowane w czasie sesji naukowej.

Ks. dr Piotr Paćkowski, Rektor WSD Siedlce — Wprowadzenie

 

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor PWT w Warszawie

 

Ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, KUL

 

Ks. dr Jacek Wojda, WSD Siedlce

 

Ks. mgr lic. Wojciech Hackiewicz, Dyrektor Biblioteki WSD Siedlce

 

 

 

 

 

Koncert zespołu „Il Tempo”. Nowe Opole, 22.11.2018 r.

 

22 listopada, w dniu wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki kościelnej odbył się koncert zatytułowany „Ekstaza w malarstwie i muzyce”. Koncert uroczyście rozpoczął rok jubileuszowy 100-lecia wskrzeszenia seminarium duchownego naszej diecezji.

 Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy ks. kan. Piotra Paćkowskiego, rektora naszego seminarium i uroczyście rozpoczynało obchody 100 – lecia wskrzeszenia seminarium w Janowie Podlaskim.

  – Koncert będzie nawiązywał do słynnych dzieł malarskich – powiedział rektor seminarium, uroczyście rozpoczynając widowisko artystyczne. Obraz Ekstaza św. Franciszka autorstwa El Greco, stał się inspiracją do tego koncertu. Tego wieczoru o malarstwie między poszczególnymi utworami opowiadał Marcin Zgliński, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, członek instytutu Sztuki PAN.

    Zespół „Il Tempo” powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy i pod jej kierownictwem gra od początku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową – jako orkiestra barokowa lub klasyczna, w zależności od repertuaru. Trzon zespołu/ orkiestry stanowią członkowie-założyciele: Agata Sapiecha, Maria Dudzik, Lilianna Stawarz i Marcin Zalewski a także Małgorzata Wojciechowska.

    „Il Tempo” współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami wykonującymi muzykę dawną zgodnie z założeniami epoki i na instrumentach historycznych. Zespół współpracuje także z tancerzami, prezentując programy łączące muzykę i taniec historyczny. Występował w Europie, USA, Kanadzie, w ramach znaczących festiwali muzycznych. Zespół Il Tempo miał zaszczyt występować na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie, a także przed Jej Wysokością Królową Zofią i Królem Juanem Carlosem. „Il Tempo” od lat uczestniczy w koncertach i nagraniach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, współpracuje także z Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej w UMFC, wciąż poszerzając swój repertuar.

Dzień wdzięczności za formację seminaryjną.

Nowe Opole, 15. 05. 2019 r.

 

W dniu 1. rocznicy śmierci ks. Prałata Konstantego Kusyka, Rektora WSD Siedlce, zapraszamy wszystkich kapłanów, którzy ukończyli seminarium siedleckie, pracujących w naszej diecezji jak i poza nią na Jubileuszowe spotkanie, które będzie okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom za formację seminaryjną. Niech dzień ten stanie się okazją do odkrywania naszej diecezjalnej tożsamości, która rodziła się przez czas studiów i formacji w seminarium a także możliwością wspomnień związanych z okresem przygotowania Księży do pracy duszpasterskiej w diecezji. W tym dniu w gmachu WSD Siedlce otwarta zostanie także wystawa o historii siedleckiego seminarium.

Program spotkania:

Grupa I — święcenia do 1990 r.

godz. 12.00 — Msza św.
po Mszy św. — obiad
godz. 14.00 — Konferencja formacyjna — o. Michał Legan OSPPE (Jasna Góra)
godz. 15.00 — Adoracja Najświętszego Sakramentu: Koronka do Miłosierdzia Bożego, zakończenie

Grupa II — święcenia 1991–2018

godz. 16.30 — Adoracja Najświętszego Sakramentu, Nabożeństwo majowe
godz. 17.00 — Msza św.
po Mszy św. — kolacja
godz. 18.30 — Konferencja formacyjna — o. Michał Legan OSPPE (Jasna Góra)

Podział na grupy według roczników święceń ma charakter jedynie porządkujący. Jeśli ktokolwiek z kapłanów chciałby wziąć udział w innej grupie, może to uczynić. Zapraszam i zachęcam wszystkich Czcigodnych Kapłanów do wzięcia udziału w tym szczególnym Kapłańskim Dniu Wspólnoty, w którym podkreślimy wagę i znaczenie wychowania i formacji seminaryjnej. Niech Bóg pozwoli, by ten dzień stał się także naszym wołaniam i modlitwą o kolejne powołania do kapłaństwa.

Z wyrazami szacunku — ks. Piotr Paćkowski, Rektor WSD Siedlce


© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności