Msza Cibavit w Parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Siedlcach

Opublikowany: 11.11.2019 zmodyfikowany: 11.11.2019

   Nasza wspólnota seminaryjna modląc się w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Siedlcach na różańcu wypominkowym oraz uczestnicząc we Mszy świętej wieczorowej, powróciła po wakacyjnej przerwie do comiesięcznych wyjazdów na tzw. Cibavit. To wydarzenie mające wieloletnią tradycję, związane jest z modlitwą o nowe powołania „robotników do pracy na Bożym żniwie”.

    „W każdy czwartek gromadzimy się w kaplicy seminaryjnej na Mszy Świętej, a także nabożeństwie w intencji nowych, licznych, świętych powołań kapłańskich”. Od takich słów rozpoczął swoją homilię ks. kan. dr Piotr Paćkowski – rektor naszego seminarium, po czym dodał: „Pierwszy czwartek miesiąca jest szczególnym dniem takiej modlitwy, dlatego dziś [red.07.11.2019r.] gromadzimy się wokół ołtarza Chrystusa, aby wypraszać Kościołowi ludzi, którzy w tych trudnych czasach, odważą się pójść w świat z Ewangelią”.

Słowo ,,Cibavit” odnosi się do starożytnej antyfony ,,Cibávit éos ex ádipe fruménti, et de pétra, mélle saturávit éos”, co oznacza ,,Nakarmił ich wyborną pszenicą i nasycił miodem z opoki”. Natomiast sama antyfona nawiązuje do Psalmu 81, w którym pojawiają się słowa ,,Jego zaś bym karmił tłuszczem pszenicy i sycił miodem z opoki”. Te słowa ukazują postanowienie Boga, które powziął wobec ludzi sprawiedliwych i wypełniających Jego wolę. Zatem ,,Cibavit” stanowi nasycenie człowieka Bożymi darami, które stanowią fundament dla właściwego religijnego życia, świętości i zbawienia.

Największym Bożym darem nasycającym człowieka i służącym jego świętości  jest Eucharystia. Dlatego też Msza Cibavit ma miejsce w pierwszy czwartek miesiąca, czyli w dniu, w którym podkreśla się to, co szczególnie jest uobecnione w liturgii Wielkiego Czwartku. Wtedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Pierwszy czwartek miesiąca jest dniem Eucharystii i kapłanów. Kapłan jest człowiekiem powołanym do szafowania najświętszych tajemnic eucharystycznych i szczególnego jednoczenia się z Jezusem – Najwyższym Kapłanem. Dlatego też nasza wspólnota seminaryjna przeżywa msze cibavitowe, aby jeszcze bardziej rozwijać w sobie miłość i zażyłość do Jezusa Chrystusa, istniejącego realnie pod postacią Chleba i Wina. W tym dniu  przyglądamy się naszemu powołaniu kapłańskiemu i dążymy do jeszcze większej staranności w formacji seminaryjnej, aby być godnymi naśladowcami Jezusa Chrystusa.

Jesteśmy wdzięczni Ojcom Franciszkanom oraz wszystkim parafianom za życzliwe przyjęcie i możliwość wspólnej modlitwy.

 


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności