Święcenia kapłańskie 2020

Opublikowany: 26.06.2020 zmodyfikowany: 26.06.2020

  „Dla siedmiu diakonów, po sześciu latach przygotowań w naszym diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym, po zakończeniu tygodniowych rekolekcji, nadszedł dzień przyjęcia święceń prezbiteratu” – powiedział w katedrze siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda. Biskup Ordynariusz 13 czerwca udzielił  diakonom święceń kapłańskich.

    Uroczystą Mszę Świętą, wraz z Pasterzem Kościoła Siedleckiego koncelebrowali, ks. kan. Piotr Paćkowski – rektor Seminarium oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński – ojciec duchowny WSD. Zgromadzili się także Rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie neoprezbiterów, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy trudzili się nad formacją przyszłych duszpasterzy.

    „Nadszedł dzień, kiedy publicznie powiedzieliście swoje „tak”- kontynuował w homilii ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. Przyjęliście propozycję Jezusa do pójścia za Nim. Jest to dzień pełen radości, ale jednocześnie pełen tajemnicy wobec tej historii waszego życia, która jest przed wami.  Historii, którą będziecie pisać nie sami, ale razem z Tym, który was powołał, dzisiaj obdarza sakramentem kapłaństwa i pośle was do świata, w którym żyje człowiek” – zaznaczył Biskup Gurda.

Ksiądz Biskup zapewnił także o modlitwie. „Możecie być pewni modlitwy Kościoła siedleckiego do którego należycie, który was ukształtował i przygotował i do którego zostaniecie posłani. Zawierzcie swoje kapłańskie posługiwanie naszym Błogosławionym Męczennikom z Pratulina. Patrzcie na życie światków Jezusowej prawdy do których należał nasz Biskup Sługa Boży Ignacy Świrski” – mówił biskup siedlecki.

Po homilii każdy z kandydatów podchodził do Księdza Biskupa i swoje złożone ręce wkładał w ręce Pasterza Diecezji przyrzekając jednocześnie cześć i posłuszeństwo Biskupowi oraz jego następcom. Modlitwą litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów do kapłaństwa. Podczas tej modlitwy wybrani padali na twarz.

Najważniejszy obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Za Księdzem Biskupem na głowę każdego kandydata w milczeniu nakładali ręce wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej Kościoła lokalnego (diecezji). Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

    Po tym obrzędzie neoprezbiterzy z pomocą księży proboszczów włożyli na siebie szaty liturgiczne – stułę i ornat, jakich kapłan używa do celebracji Eucharystii. Każdy neoprezbiter podchodził do Księdza Biskupa a ten namaszczał jego dłonie olejem krzyżma. Po namaszczeniu Ksiądz Biskup wręczał każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazywał pocałunek pokoju – na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów. Na zakończenie neoprezbiterzy dziękowali wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. Obiecali modlitwę i  gorliwą kapłańską służbę. Po zakończonej liturgii nowo wyświęceni kapłani wraz z najbliższą rodziną udali się na agapę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu koło Siedlec.

Źródło: MJa/ Podlasie24.pl


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności