,,Więzień Sumienia” – sztuka teatralna

Opublikowany: 16.10.2020 zmodyfikowany: 16.10.2020

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszego seminarium, również i w tym roku, będzie wystawiana sztuka teatralna. Tej jesieni alumni III roku przedstawią spektakl zatytułowany „Więzień Sumienia”, który ukazuje przełomowy moment w życiu prymasa Stefana Wyszyńskiego – pobyt w Komańczy, czyli ostatnim miejscu uwięzienia przez władze komunistyczne.

28 października 1955 roku kardynała Wyszyńskiego przywieziono z Prudnika Śląskiego do klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy, w którym przebywał do 28 października 1956 roku. Tam poznajemy Prymasa Tysiąclecia – jako kapłana i wielkiego człowieka Kościoła w Polsce, który podczas uwięzienia przygotowuje program duszpasterski Kościoła. Dzięki temu programowi religia katolicka w Polsce zachowa swoje ogromne znaczenie i pozycję oraz skutecznie przeciwdziała zniewoleniu ludzi przez system komunistyczny. W Komańczy kardynał Wyszyński przebacza biskupom, stawia warunki władzy komunistycznej, oddaje naród w opiekę Matki Boskiej i przygotowuje Wielką Nowennę. To właśnie alumni III roku wcieleni w role przedstawią dramaturgię tamtych wydarzeń.

Zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych dotyczących zaostrzonych wymogów administracyjnych w czasie trwania pandemii koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo moderatorów, profesorów, alumnów i przybywających gości zostały wprowadzone obostrzenia, które dotyczą osób uczestniczących w wydarzeniu kulturalnym:

  • obowiązuje zakrywanie ust i nosa;
  • dezynfekcja rąk przy wejściu do gmachu WSD;
  • brak możliwości zwiedzania seminarium;
  • ograniczona ilość miejsc.

Prosimy o roztropne podejście i wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie innych ludzi, dlatego osoby uczestniczące w wydarzeniu kulturalnym muszą być zdrowe, tzn. bez następujących objawów:

  • gorączka;
  • kaszel;
  • duszności i problemy z oddychaniem;
  • utrata węchu i smaku.

Ufamy, że trudna sytuacja organizacyjna dotykająca Kościół może stać się okazją do pogłębionego spojrzenia na przemijanie i kruchość ludzkiego życia. 

    Serdecznie zapraszamy!

 


© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności