Wspomnienie św. Cecylii — Dni Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej — 22-28 listopada 2021 r.

Opublikowany: 20.11.2021 zmodyfikowany: 30.11.2021

W dn. 22 listopada w Kościele Powszechnym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.  W książce „Rzym. Wędrówki z historią w tle” jej autorka Bożena Fabiani, barwnie opisuje postać i kult św. Cecylii.

Od V wieku swoim współwyznawcom była dobrze znana jako męczennica za wiarę w czasach, kiedy jeszcze religia chrześcijańska była zaciekle tępiona przez władze. Toteż bardzo wcześnie zadbano o pamięć potajemnych spotkań pierwszych chrześcijan w miejscu jednej z kamienic na Zatybrzu należącej do rodziny Cecylii (titulus) i wystawiono tam bazylikę jej imienia. W Pasji z końca V wieku, anonimowym zbiorze biografii męczenników pochowanych i czczonych w rzymskich katakumbach, znajduje się szczegółowy opis męczeństwa świętej, duszenia jej parą w łaźni i nieudanego ścięcia głowy. Według tradycji Cecylia została zraniona przez trzykrotne cięcie kata, bo na więcej prawo rzymskie nie pozwalało. Cecylia po trzech dniach konania umarła wśród swoich troskliwych współwyznawców, we własnym domu na Zatybrzu, który przekazała gminie chrześcijańskiej. W Pasji zachował się opis jej bogatej sukni (pochodziła z bogatej rodziny patrycjuszy z rodu Cecyliuszy – stąd jej imię zachowane w tradycji) i … włosiennicy pod spodem, skrwawionych ręczników i gestów rąk – wysunięte trzy palce prawej dłoni i jeden lewej jako świadectwo wiary w Trójcę Świętą i Jedynego Boga. W takiej postawie uwiecznił Świętą w XVI wieku młody rzeźbiarz, Stefano Maderna.
Choć z całą pewnością wiemy, że Cecylia jest postacią historyczną, to jej życie i śmierć spowite są całkowitą tajemnicą. Oto w wielkim skrócie treść Pasji.
Młodziutka dziewczyna, bogata córka patrycjuszy z czasów bliżej nieokreślonych, oddana przez rodziców za mąż Walerianowi, poganinowi, w noc poślubną odmawia mu współżycia, twierdząc, że anioł strzeże jej czystości, którą ślubowała jedynemu Bogu. Ujawnia przy tym mężowi, że odeszła od wielobóstwa pogańskiego. Pan młody całkiem rozsądnie odpowiada na to, że uwierzy w tego anioła, jeśli i on go zobaczy. Wtedy Cecylia kieruje go do katakumb na spotkanie z biskupem Urbanem, któremu udaje się młodzieńca nawrócić, po czym udziela mu chrztu. Po powrocie do żony i Walerian dostępuje łaski widzenia anioła. Nawraca więc z kolei swego brata, Tyburcjusza. I odtąd, a trwają surowe prześladowania chrześcijan, cała trójka poświęca się zbieraniu rannych i zabitych męczenników za wiarę i grzebaniu ich w katakumbach.
Ale w wyniku donosu najpierw trafia przed trybunał Waleriusz i jego brat, skazani na śmierć, a następnie prefekt rzymski przesłuchuje Cecylię. Jest niezwykle odważna i odpowiada przedstawicielowi władzy tak hardo, że za to samo mogłaby stracić głowę. I traci ją, bo zostaje skazana. Najpierw ma zostać uduszona w łaźni, w gorącej parze, a następnie, skoro się nawet podczas tego nie spociła, ma być ścięta. Kat wykonuje swój obowiązek najlepiej, jak potrafi, ale i tym razem święta, choć ranna, wychodzi spod topora żywa. I dopiero po trzech dniach cierpienia umiera. (Na podstawie: Bożena Fabiani: „Rzym. Wędrówki z historią w tle”, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2018).

Przez mylne odczytanie antyfony z Pasji pod koniec średniowiecza (Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat – Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała) przypisano Cecylii grę na organach. Organy (organy wodne) były wówczas niezwykłą rzadkością. Jednak z pewnością, jako córka patrycjuszy, Cecylia grała na jakimś instrumencie (prawdopodobnie na harfie). Stąd jej kult jako męczennicy i patronki muzyki kościelnej.

Wspominając św. Cecylię Diecezjalna Komisja ds. Muzyki, pod kierunkiem ks. dr. Piotr Radzikowskiego, organizuje Dni Muzyki Kościelnej, które będą miały miejsce w dn. 22-28 listopada. Szczegółowy program znajduje się na plakacie.

Jako wspólnota seminaryjna szczególnie zapraszamy na trzy wydarzenia, które odbędą się z naszym udziałem.

24 listopada (środa) o godz. 19.30 w kaplicy w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu wystąpi zespół muzyki dawnej „Jerycho” pod kierunkiem dr. Bartosza Izbickiego. Zespól ten już dwukrotnie gościł w murach naszego seminarium i ma wśród kapłanów niedawno wyświęconych jak i wśród obecnych alumnów wielu entuzjastów ich muzyki.

JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju i za granicą.
Więcej o zespole: https://jerycho2013.tumblr.com/about
Posłuchaj i obejrzyj: https://youtu.be/3BQjYUQf8ts

25 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w Katedrze Siedleckiej chór „Ex Tempore” pod batutą słynnego francuskiego muzykologa, organisty, chórmistrza i śpiewaka Marcela Pérèsa wykona mszę Pange lingua Josquina des Pres – flamandzkiego kompozytora z XVI w. Będzie to dopiero drugie wykonanie w Polsce a trzecie na świecie. Muzyka ta zabrzmi tak, jak miała być wykonywana, w kontekście liturgicznym, czyli podczas Mszy świętej. Powstanie tej kompozycji związane jest z kultem Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie i nieistniejącego już sanktuarium, z którego po pożarze ocalał tylko jeden rękopis z muzyką… właśnie tą, która będzie wykonywana. Msza Cibavit, z udziałem alumnów Seminarium Siedleckiego, będzie sprawowana przez rektora WSD Siedlce, ks. Piotra Paćkowskiego, według formularza o Najświętszej Eucharystii.

MARCEL PÉRÈS — śpiewak, muzykolog, organista, kompozytor, pedagog. Jeden z pierwszych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej, którzy przeprowadzili historyczną refleksję nad formą, kontekstem liturgicznym i zagadnieniami wykonawczymi łacińskiego chorału liturgicznego. W roku 1982 założył i do dziś prowadzi zespół Ensamble Organum, z którym dokonał szeregu odkrywczych nagrań. Projekty badawcze i nagraniowe obejmują m.in. chorał starorzymski, mozarabski, benewentyński, akwitański, tradycje zgromadzeń zakonnych (cystersów i dominikanów), wczesną polifonię, działalność szkoły Notre Dame, aż po muzykę kościelną XVII w. i repertuar korsykańskich konfraterni. W swojej pracy artystycznej wykorzystuje narzędzia etnomuzykologiczne, czerpiąc z doświadczeń kultur tradycyjnych, jak grecka czy arabska. W latach 1984-2000 Marcel Pérès był dyrektorem Studia Badań nad Interpretacją Muzyki Średniowiecza, przekształconego w 1994 roku w Europejskie Centrum Badań nad Muzyką Średniowieczną z siedzibą w Royaumont, zaś od roku 2001 jest szefem CIRMA – Centre Itinérant de Recherche sur les Musiques Anciennes w Moissac.
Posłuchaj i obejrzyj: https://youtu.be/VvCyenD4jBE

26 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niwiskach pod liturgicznym przewodnictwem ks. Zbigniewa Nikoniuka, aktualnego proboszcza w Niwiskach a wcześniej wieloletniego proboszcza Parafii Neounickiej w Kostomłotach, Chór Alumnów WSD Siedlce pod kierunkiem ks. dr. Piotra Radzikowskiego wykona AKATYST ku czci Męczenników z Pratulina. Kantorem będzie ks. Piotr Paćkowski, rektor WSD Siedlce. To nabożeństwo liturgii wschodniej jest efektem pracy kleryków naszego seminarium nad nagraniem płyty zawierającej ten muzyczny opis męczeństwa Błogosławionego Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy. Nad przygotowaniem płyty, której promocja odbędzie się w Niwiskach, oprócz alumnów pod kierunkiem swojego profesora ks. dr. Piotra Radzikowskiego wzięli udział siedlczanie: p. Marlena Płachetko, która prowadziła w wakacje warsztaty z emisji głosu, p. Jakub Korzeniowski – reżyser nagrania oraz panowie Krzysztof Boruta – muzyk, śpiewak, dyrygent, działacz kulturalny i p. Zbigniew Kowalczuk – śpiewak, wieloletni członek Siedleckiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Podlachienses, Chóru KUL oraz innych zespołów wokalnych.

Partnerem Dni Muzyki Kościelnej jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności