Wspomnienie św. Cecylii

Opublikowany: 25.11.2019 zmodyfikowany: 25.11.2019

     Dzień 22 listopada był dla całej wspólnoty seminaryjnej dniem szczególnym. W naszej Alma Mater przeżywaliśmy wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Był to również dzień w którym gościliśmy Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”.

      Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy ks. kan. Piotra Paćkowskiego, rektora naszego seminarium i uroczyście zwieńczyło obchody 100 – lecia wskrzeszenia seminarium w Janowie Podlaskim.

         Chór pod batutą prof. Pawła Łukaszewskiego włączył się w celebrację uroczystej Eucharystii. Podczas Mszy Świętej mogliśmy usłyszeć kompozycje takich artystów jak: William Lloyd Webbner, Douglas E. Wagner czy „Alleluja”skomponowane przez Pana Pawła Łukaszewskiego. Po skończonej Eucharystii wszyscy zgromadzeni mogli wsłuchać się
w „Mszę a-moll” Stanisława Moniuszki.

     Prof. Paweł Wojciech Łukaszewski jest polskim kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem oraz organizatorem życia muzycznego. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej, stawianym na równi z Arvo Partem czy Johnem Tavenerem. W jego dorobku kompozytorskim najważniejsze miejsce zajmują utwory wokalno instrumentalne i chóralne. Często odnosi się do historii muzyki i liturgii katolickiej. Od 2016 pełni funkcję prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopinan w Warszawie.

     Chór „Musica Sacra” powstał w 2002 roku. Od roku 2004, na mocy dekretu JE Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia funkcjonuje jako Chór Katedry Warszawsko – Praskiej.

        Zespół brał udział w wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach: we Francji: „Festival des Cathedrales” w St. Quentin i „Courant d’Art” w Rouen; w Niemczech: „Altstadtherbst” w Düsseldorfie, „Hagener Chorfest” w Hagen, „Wege durch das Land” w Höxter na zamku Corvay; we Włoszech: Festiwal Kultury Polskiej w Rzymie oraz w Polsce: „Wratislavia Cantans”, „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Warszawie, „Gaude Mater” w Częstochowie, „Festiwal Filmowy i Artystyczny” w Kazimierzu Dolnym i w Międzynarodowy Festiwal „Musica Sacra w Katedrze Warszawsko – Praskiej”, którego był współorganizatorem. Artystyczne pole działalności Chóru to przede wszystkim współczesna muzyka sakralna. Zespół prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą i ma na swym koncie występy w: Luksemburgu, Niemczech, Francji, Włoszech i USA, realizacje nagrań telewizyjnych, a także projektów operowych – „Straszny Dwór” St. Moniuszki na deskach Rosemont Theatre w Chicago. Chór dokonał prawykonań utworów: Witolda Lutosławskiego, Stanisława Moryto, Mariana Borkowskiego, Pawła Łukaszewskiego (m.in. polskie prawykonanie „Missa de Maria a Magdala”), Łukasza Farcinkiewicza, Łukasza Urbaniaka, Joëla Merah z Francji oraz kompozytorów amerykańskich: Borisa Alvarado (Chile), Daniela Luzko (Paragwaj) i Douglasa Pew (USA). W 2006 roku, na VII. Konkursie Chórów Katedralnych we Francji, Zespół został uhonorowany Nagrodą Miasta St. Quentin za najwybitniejszą kreację muzyki współczesnej.


Galeria

© 2019 Sellmark. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności