Spotkanie z ks. Janem Ślepowrońskim – misjonarzem z Burkina Faso
Koło Misyjne Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II zorganizowało w poniedziałek (13.03.2023 r.) kolejne cykliczne spotkanie z misjonarzem. Gościem tym razem był, ks. Jan Ślepowroński, misjonarz z Burkina Faso (a dokładniej z diecezji Koupela) przebywający tymczasowo w Polsce. Podczas spotkania usłyszeliśmy świadectwo misyjnej służby zaproszonego gościa oraz wysłuchaliśmy referatu alumna Macieja Szcześniaka z roku III nt. związku misji z św. Teresą od Dzieciątka Jezus.
Po krótkim przedstawieniu, ks. Jan zarysował słuchaczom sytuację kulturalną i polityczną panującą w Burkina Faso. Ten kraj położony w centralnej części Afryki, znajdujący się paręset kilometrów od równika, wielkością dorównuje naszej Polsce. W bardzo krótkim czasie ten kraj stał się świadkiem dwóch zamachów stanu oraz natężonych ataków ze strony terrorystów Państwa Islamskiego. Władzę tam obecnie sprawuje reżim wojskowy pod wpływem grupy Wagnera. W tych warunkach przyszło służyć naszemu gościowi. Ksiądz misjonarz stwierdza jednak, że warunki te nie są dla niego bezpośrednim zagrożeniem. Na podstawie przedstawionych przez ks. Jana Ślepowrońskiego zdjęć i opowieści trudno zrozumieć jak Kościół może w takim miejscu tak prężnie się rozwijać i wzrastać. Obecnie jest jednym z niewielu „białych” duchownych w kraju, a w kraju do przyszłej posługi kapłańskiej przygotowuje się paruset seminarzystów. Na własne oczy mogliśmy ujrzeć to, o czym mówił św. Paweł w Liście do Rzymian (5, 20-21): „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficie rozlała się łaska (…)„. Nasz gość podzielił się także wspomnieniami z posługi na Ukrainie. Najcenniejszym dla nas jednak było świadectwo gotowości ks. Jana Ślepowrońskiego do służby wszędzie tam gdzie pośle go Bóg.
W drugiej części naszego spotkania alumn Maciej Szcześniak przedstawił referat dotyczący związku świętej Teresy od Dzieciątka Jezus z misjami. Jak to się stało, że młoda siostra żyjąca za klauzurą stała się patronką misji? Połączenie tych dwóch rzeczywistości nie wydaje się na pierwszy rzut oka jasne. Św. Teresa otaczała troską i modlitwą katolickie misje, a poza tym sama żywiła nadzieję na wyjazd do Hanoi, aby założyć nowy Karmel. Niestety, nie zdążyła tego zrealizować, ponieważ w młodym wieku (24 lat) zginęła na gruźlicę. Jej charyzmat, małej drogi dziecięctwa duchowego stał się charyzmatem wielu wspólnot misjonarskich, a sama św. Teresa została patronką misji i wielu dzieł misyjnych.
Dziękujemy ks. Janowi Ślepowrońskiemu za pozytywną odpowiedź na zaproszenie koła misyjnego oraz za podzielenie się swoim świadectwem posługi z tak otwartym sercem, dziękujemy także klerykowi Maciejowi za przygotowanie i przedstawienie referatu. Ks. misjonarzowi życzymy ustawicznego zaufania we wszystkich drobnostkach podczas posługi misyjnej, a naszemu bratu Maciejowi wzrastania w nabożeństwie do św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Św. Tereso z Lisieux – módl się za nami!
~DKL